BÁROVÁČEK

BÁROVÁČEK ČESKÉ BUDĚJOVICE (člen SKM od 2011)
vedoucí Lenka Skleničková

odkaz na webové stránky klubu (stačí poklepat)

 

   Dětský folklórní soubor Bárováček při ZŠ a MŠ J. Š. Baara má dlouholetou tradici. V současné době jej vede učitelka Lenka Skleničková. Navštěvuje ho téměř 70 dětí ve věku od 5 do 20 let. Děti jsou rozděleny do 3 tanečních a 1 hudebního oddělení. Svůj program soubor čerpá z rozsáhlého bohatství jihočeských písní, tanců, lidových her, zvyků a říkadel. Svědčí o tom i repertoár souboru – Jarmark, Hrabičky, Pastva, Najezte se chaso ap. Kolektiv se zúčastňuje folklórních festivalů a soutěží doma i v zahraničí.
   Často vystupuje pro veřejnost na různých kulturních, společenských a charitativních akcích (např. DC Arpida v Č. Budějovicích pro postižené děti), v zahraničí (Itálie, Rakousko, Chorvatsko). V roce 2011 získal prvenství – s postupem na národní přehlídku – na krajské soutěži dětských folklórních souborů Jihočeského kraje. Soubor má vlastní dětskou muziku, kterou vede ředitel školy Vladimír Čunát. Dnes je to bohužel spíše výjimka, za kterou je však soubor vděčný. Vždyť v minulosti „muzicírovali“ a určovali kulturní dění v obcích zejména učitelé.
   Muzika hraje ve složení: basa, housle, klarinety, dudy. Je velmi potěšitelné, že soubor vydal již 5 CD, která dokumentují a popularizují repertoár kolektivu. Další CD se již připravuje.