MLADÁ DUDÁCKÁ MUZIKA STRAKONICE

MLADÁ DUDÁCKÁ MUZIKA STRAKONICE (člen SKM od 2011)
vedoucí Patrik Ředina

odkaz na webové stránky klubu (stačí poklepat)
 

 

   Mladá dudácká muzika ze Strakonic vznikla v roce 2006, existuje tedy 8 let. Má pouhých 10 členů v průměrném věku 20 let. Ale jejich muzika „bere za srdíčko“, ať už jsou to písničky lyrické, či „pěkně od podlahy“. Vznikla spontánně z radosti z folklóru – z toho, že členové souboru mají rádi krásné jihočeské písně a muziku. Není divu, když muzikanty vesměs vyškolil hře na dudy všemi vážený pan učitel Bohuslav Šabek na základní umělecké škole ve Strakonicích.
   Všichni členové souboru jsou studenty středních a vysokých škol. Vedoucí muziky Patrik Ředina hraje na kontrabas a muziku založil ve 14 letech. Tehdy bylo nejmladšímu muzikantovi 9 let. Tato skupina hraje v tradičním obsazení velké dudácké muziky. Je to Es klarinet, B klarinet, dudy, housle a kontrabas. Soubor vystupuje v Prácheňských krojích. Jak by také ne, když repertoár svých častých vystoupení čerpá z jižních a jihozápadních Čech, zejména z národopisné oblasti Prácheňsko.
   V roce 2011 natočili muzikanti a zpěváci Mladé dudácké muziky, v úzké spolupráci s dívčí pěveckou skupinou Prácheňského souboru Strakonice, svoje první CD. Obsahuje průřez nejlepšími skladbami za dobu existence souboru. Je to dílko velmi zdařilé.